Milyen szórend van a ,,weil" után?
Téged mi idegesít a német nyelvben? A névelők? Megértem, de ne félj, kis rutinnal nem vészes. A sok igeidő? Elfogadnám, de az angolhoz képes fele annyi alapigeidő van. A szórendek? Na, az már valami! Ez sok anyanyelvű embernél is kivágja a biztosítékot.

Mivel 2030-ban sok mindenen változtatni akarnak a nyelven, hogy a bevándorló török, horvát, román, arab, magyar embereknek, tehát egy szóval migránsoknak egyszerűbb legyen tanulni. Pl. el akarják törölni a főneveknél a nagybetűt, és effajta marhaságok tömkelege lesz majd. Valamint a szórendeknél is van a vita most, hogy a ,,weil" (mert) elfogadott legyen-e hivatalosan is KATI helyett egyenes szórenddel, ugyanis manapság sok echte német is úgy használja szóban, és kezdik már írásban is.Miért fordulhat elő ez a jelenség?
Először is: nyelvi gazdaságosság. Az emberek a beszédben gyorsan és egyszerűen akarnak kommunikálni. Az egyenes szórend használata kevesebb kognitív terhet ró a beszélőre.
Analógia az ,,und", ,,aber", ,,denn" kötőszavakkal. Mivel a ,,denn" (,,mert") egyenes szórenddel jár, a beszélők tudat alatt átvették ezt a mintát a ,,weil" esetében is. Sok esetben a ,,weil" KATI szórendes előfordulására ,,gewollt komplex" megoldásként tekintenek, tehát amikor egy kifejezést, tartalmat szót túl bonyolultan fogalmazunk meg. Gördülékenyebb a köznyelv számára emiatt, hogy ilyenkor is legyen egyenes szórend. Beszélt nyelvi (vissza)fejlődés is közre játszik. Az élő nyelvek folyamatosan változnak, ami azt jelenti, hogy folyamatosan egyszerűbbek lesznek és a spontán beszédben először megjelenő újítások idővel akár elfogadottá is válhatnak.
De ott vannak a regionális és szociolingvisztikai hatások is. A lazább, informális beszédben az egyenes szórend gyakrabban fordul elő, ellenben az írott és hivatalos németben továbbra is a KATI szórend az elvárt. Aki ad magára tehát, nem egyenes szórenddel használja a ,,weil" kötőszót.